Mantolama Malzemeleri

Kaynak : ENERJİ GÜNDEMİENERJİ VERİMLİLİĞİREKLAM YAYINLARI - Tarih : 18 Şubat 2017

Eski (Mevcut) ve Yeni Binalarda Uygun Fiyata ‘ Enerji Kimlik Belgesi ( EKB ) ‘ Alma Zorunluluğu

 

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan binalarda zorunlu olarak alınan Enerji Kimlik Belgesinin mevcut binalar için de 02 Mayıs 2017 tarihine kadar alınması gerekmektedir.

Otomobil alırken değerlendirilen kriterlerden birisi de aracın yakıt tüketimi. Gün geçtikçe artan petrol fiyatları ile birlikte yakıt tüketiminin önemi arttı. Yakıt verimliliği yüksek olan araçlara talep arttıkça üreticilerde bu konudaki AR-GE faliyetlerini daha az yakıt tüketen ve alternatif yakıtlar tüketen araçlar üretmeye başlamışlardır.binalarda-enerji-kimlik-belgesi-ekb

Aynı şekilde tüketicilerin enerji tüketimi az olan elektrikli ve elektronik eşyalara talebinin artması, beyaz eşyalardaki enerji sınıflarının anlamlarını öğrenmesi ve dikkate alması ile beyaz eşya üreticileri de bu konuda rekabet eder hale gelmiştir. Bizler aynı işi daha az enerji ile yapan ürünler talep ettikçe üreticilerde mecburen buna ayak uydurmaktadırlar.

Tüketiciler olarak otomobilde ve beyaz eşyada enerji verimliliğinin önemini farkına vardık. Fakat yılların birikimi ile aldığımız, kredi çekip borca girdiğimiz konutlarımızda henüz yeterli bilince ulaşamadık. Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığının Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında yürülüğe koyduğu bir kanun beyaz eşyalarda gördüğümüz enerji verimliliği sınıfına benzer bir sistemi binalar içinde zorunlu hale getiriyor. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni binalar için yürürlüğe giren Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihine kadar mevcut binalar için de zorunlu hale gelecektir.

Enerji Kimlik Belgesi‘nin detayına geçmeden çok sık karşılaşılan bir yanlış anlaşılmayı da şimdiden önlemeliyiz. Enerji denilince akla sadece elektrik gelmemelidir. Örneğin binalarda kullanılan enerjinin yaklaşık %85′i ısıtma ve soğutma için harcanırken elektrik enerjisi bunda çok küçük bir paya sahiptirler.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesibinalarıekb-enerji-kimlik-belgesin enerji tüketimi ve sera gazı salınımını A ile G arasında sınıflandırmaktadır. Bir binanın enerji sınıfı mevcut bina için hesaplanan tüketim değerleri ile aynı binanın, aynı yerde yasalarda belirtilen asgari şartlarda imal edilmesi durumunda oluşacak tüketim değerlerinin birbirine oranlanmasıyla belirlenmektedir.

Asgari şartları sağlayan bina enerji sınıfı endeksinde 100 puan alacak iken daha verimli binalarda bu rakam düşmekte, daha verimsiz binalarda ise artmaktadır.

Enerji Kimlik Belgesi Zorunluluğu

Yeni binalar için 2011 yılında başlayan uygulama, 02 Mayıs 2017 tarihine kadar mevcut binalar için de yürürlüğe girdiğinde Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina ve dairelerin alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır. Süre dolup her bina için bu belge alındığında ise tıpkı otomobil ve beyaz eşyada olduğu gibi binaların enerji sınıfları da tüketici için bir değerlendirme kriteri haline gelecektir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi, mevcut binalar için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, bünyesinde enerji kimlik belgesi uzmanı istihdam eden enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenlenmektedir. Enerji Kimlik Belgesi’nin binanın tamamı için hazırlanması şarttır. Ayrıca isteğe bağlı olarak kat mülkiyetini haiz her bir bağımsız bölüm veya farklı kullanım alanları için ayrı ayrı düzenlenebilmektedir.

10 yıl geçerliliği olacak bu belgenin bir suretinin, her tür alım-satım ve kiralama işleminde karşı tarafa verilmesi gerekmektedir.

Mevcut Binaların Enerji Sınıfında Nasıl İyileşme Yapılmaktadır?

Enerji Kimlik Belgenizi hazırlayan şirket belgenin ekinde enerji sınıfını iyileştirmek için önerilerini de paylaşacaktır, fakat bu iyileştirmeleri yaptırdıktan sonra binanın tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu aşamaya gelmeden ise neler yapılabileceğine bir bakıldığında;

- Eski ahşap doğramalarınızı Low-e veya solar low-e kaplamalı yalıtım camı ürünleri ile değiştirmek
- Eski ve verimsiz ısıtma/soğutma sistemlerinizi verimli yeni cihazlarla değiştirmek
- Aydınlatma armatürlerinizi enerji verimli ampüllerle değiştirmek
- Tesisat ve vanalarınızı yalıtım yaparak
- Rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanarak
- Isı pompası, kojenerasyon ve mikrokojenerasyon sistemleri kullanarak

enerji sınıfınızın iyileşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Yeni Daire Alırken Dikkat

Kullanım anlamında düşündüğümüzde tıpkı beyaz eşyalarda olduğu gibi enerji verimli bir binanın ilk yatırım maliyeti biraz daha yüksek olsa da işletme maliyetleri kısa sürede kendisini amorti edecektir. Mevcut binalara yapılacak iyileştirmeler de 3-5 yıl içinde harcanan parayı çıkararak kendini amorti edecektir.

Yatırım anlamında düşünürsek ise binanın enerji sınıfı ederine de etki edecektir. D enerji sınıfında bir binadaki daireniz, yanıbaşında yer alan B enerji sınıfındaki kadar para etmeyecektir. Bu nedenle yeni daire alırken enerji sınıfına dikkat etmeli, mevcut binamızın değerinin düşmesini istemiyorsak gereken iyileştirmeleri de yapmak zorundayız.

Gerçek Belge İle Sahtesi Nasıl Ayırt Edilir?

Size ibraz edilen Enerji Kimlik Belgesinin geçerliliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Enerji Kimlik Belgesi sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz.

Sizde Çok Uygun Fiyatlar ile EKB Belgesi düzenlettirmek için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Mantolama Hakkında Anlamadığınız soruları iletişim bölümünden veya canlı destek bölümünden bize sorabilirsiniz.

Copyright © 2016 · Tüm Hakları Gizlidir. | Stropiyer.net Bir Karplus Kuruluşudur.

Site Haritası